Czarna Kostka
Wrocław
powierzchnia: 235 m2
projekt: 2008
realizacja: 2009-2012
architekci: Kuba Woźniczka, Rafał Specylak
współpraca: Marek Woźniczka
projekt wnętrz: Daria Kieżun
foto: Tomasz Zakrzewski
NAGRODA W MIEDZYNARODOWYM KONKURSIE
20+10+X WORLD ARCHITECTURE COMMUNITY AWARD 2014 (15th CYCLE)
Czarna Kostka to przebudowa domu, który uprzednio był `białą kostka` – jednym z typowych domów polskich lat 60-tych i 70 tych XX w.
Projekt zakładał `face lifting` ale przede wszystkim zwiększenie kubatury prawie dwukrotnie. Rozbudowano dom w 2 pasach, w których umieszczono:
– w północnym – nową strefę wejściowa, strefę nocną rodziców.
– w południowym – strefę dzienną z salonem przez 2 kondygnacje , na piętrze strefę dzieci.
Dom jest zlokalizowany w zurbanizowanej miejskiej zabudowie jednorodzinnej, na niedużej działce dlatego prywatność użytkowników stała się od początku jedną z podstawowych kwestii projektowych. Od strony ogrodu zaprojektowano strefę `in between` która jest już poza domem ale nie jest jeszcze ogrodem, to strefa pośrednia, tarasowa, która została stworzona poprzez duże nadwieszenie z sypialnią rodziców, które wychodzi w strefę tarasu i ażurową stalową konstrukcję (która otacza taras) na której można zainstalować dodatkowe elementy jak np: drewniane listwy lub zasłony tekstylne, które będą osłaniać taras i domowników od strony sąsiadów a także rozpraszać intensywne światło słoneczne latem. Strefa `in between` to cześć domu, jednak już poza jego kubaturą – pozwala ona m. in. na naturalny, `miękki` przepływ przestrzeni wewnętrznej na zewnątrz, przy zapewnieniu maksymalnego otwarcia salonu na ogród poprzez dużą fasadę na całej jego szerokości. Zgodnie z życzeniami klienta elewacja frontowa ma niedużą ilość okien i sprawia wrażenie zamkniętej i niedostępnej. Odwrotnie jest od strony ogrodu gdzie zaprojektowano duże przeszklenia a także zapewniono mocną penetracje światła do przestrzeni użytkowych takich jak np. hall wejściowy poprzez przeszklenie ze szkła profilowego wysokości 5 m a także przez klika świetlików dachowych. Organizacja funkcji wewnątrz domu jest nacechowana przez strefowanie funkcji w układzie 2 pasów – odpowiadającym strefom – rodziców i dzieci – na piętrze i strefie dziennej i pomocniczej na parterze.
Projekt publikowany m.in. w :