jak być super widzialnym i niewidzialnym jednocześnie ?
Archibox
Wrocław powierzchnia: 230 m2 projekt: 2011/2013 architekci: Kuba Woźniczka, Rafał Specylak współpraca: Łukasz Kubiak, Grzegorz Oleniecki, Maciej Popławski, Sylwian Moska NAGRODA PUBLICZNOŚCI W OGÓLNOPOLSKIM FINALE KONKURSU „AKCJA – KREACJA 2011”
Projekt powstał w ramach 1-dniowego eventu „Akcja Kreacja 2011” we wrocławskim Muzeum Architektury. Zadanie polegało na szybkim zaprojektowaniu strefy wejściowej do Muzeum Architektury tak aby obiekt ten stał się bardziej widoczny/rozpoznawalny dla mieszkańców Wrocławia i gości. Miała to byc interwencja szanująca otoczenie, przede wszystkim zabytkowy budynek samego muzeum i jednocześnie ekologiczna. W projekcie pojawił sie zatem swego rodzaju paradoks do rozwiązania – Jak być super – widzialnym (- zwrócić na siebie uwagę) i niewidzialnym (-nieinwazyjnym) jednocześnie ?
Zaproponowano niezależny nowy pawilon wyniesiony ponad dach istniejącego budynku MA co stworzyło nową sytuację w przestrzeni będącą odpowiedzią na zadany problem i jednocześnie wprowadzajacą nowe mozliwosci dla użytkowników. Koncept ten pozwola na:
1. Uzyskanie miejsca socjalnego np kawiarni na dużej wysokości z dobrymi widokami na centrum Wrocławia,
2. Niewycinanie żadnego z drzew na przedpolu MA i pozostawienie prawie 100% istniejącej powierzchni zielonej
3. Nieprzesłanianie żadnej części frontu MA
4. Zobaczenie pięknego dziedzińca MA dzięki zastosowaniu powierzchni lustrzanej na podniebieniu stropu pawilonu. (Wiele osób nie ma świadomości istnienia tego dziedzińca)
5. Silne zaakcentowanie obecności obiektu a tym samym obecności muzeum poprzez rozświetlenie swiatłem z wnetrza kawiarni szklanych elewacji po zmroku.
6. Zachęcenie do zainteresowania się budynkiem i wnętrzem muzeum – m.in dzięki wspomnianemu lustrzanemu podniebieniu i rozświetleniu wieczorem.
W zadaniu konkursowym chodziło głównie o zaakcentowanie obecności i walorów obiektu mało znanego szerszej publiczności dlatego proponowany obiekt nie zastępuje istniejącego wejścia do Muzeum, jest jego uzupełnieniem i spełnia inne funkcje.